"Ibuprofen" a "Ibuklin": jaký je rozdíl a co je lepší

Praktičtí lékaři a pediatrové se často musí zabývat stížnostmi pacientů na horečku nebo dokonce horečku. To je jeden z nejběžnějších příznaků nejen ARVI, ale také řady nepřenosných nemocí. Proto je volba správného antipyretika tak důležitým problémem a je relevantní nejen pro děti, ale i pro pacienty jakéhokoliv věku.

V klinické praxi se pro takové případy používají léky, jako je paracetamol a ibuprofen, a v poslední době k nim byl přidán takový lék jako Ibuklin, což je kombinace těchto látek.

Ibuprofen a jeho vlastnosti

Ibuprofen (nejedná se pouze o samotnou látku, ale také o obchodní název léku) patří do kategorie nesteroidních protizánětlivých léčiv . Dodává se v různých formách - například tablety, čípky nebo sirupy (mají sladkou chuť, kterou děti milují).

Aktivní složkou léčiva je derivát kyseliny propionové - jedná se o sloučeninu zvanou ibuprofen. Studie ukázaly, že snižuje teplotu pomaleji než paracetamol. Ibuprofen však má poměrně silný analgetický účinek, který tuto nevýhodu kompenzuje. Kromě toho je analgetický účinek dvojnásobný - periferní v postižené oblasti a běžný v orgánech centrálního nervového systému.

Ibuklin a jeho rysy

Ibuklin je protizánětlivé a antipyretické činidlo, které má také analgetický účinek . Průmysl ho vyrábí ve dvou formách - dítě a dospělý. Ibuklin pro děti obsahuje 100 mg ibuprofenu a 125 mg paracetamolu. Díky pohodlnému formátu lze takovou pilulku snadno a jednoduše spolknout. U „dospělých“ tablet je obsah 400 mg a 325 mg.

Ibuklin také může snížit intenzitu bolesti. Z hlediska farmakologického mechanismu také inhibuje syntézu určitých složek v centrálním nervovém systému, aby se snížila vodivost bolestivých účinků. Obecně je však jeho mechanismus působení mnohem komplikovanější než u Ibuprofenu.

Jaké jsou to?

Tyto léky mají společný rozsah použití. Ibuprofen a Ibuklin jsou předepsány pro:

  1. Horečka doprovázející ARVI, angína, zánět středního ucha a jiná podobná onemocnění.
  2. Artritida různých typů, včetně dny.
  3. S mírným syndromem bolesti spojeným s neuralgií, bolestmi hlavy, nemocí pohybového aparátu.
  4. Se zraněním zahrnujícím poškození svalů a vazů.

Pro ženy mohou být tyto léky předepsány pro adnexitidu a další zánětlivá onemocnění reprodukčního systému.

Seznam kontraindikací bude prakticky stejný pro oba případy. Oba léky nelze užívat s:

  • Přecitlivělost na léčivé složky,
  • Ulcerózní onemocnění trávicího traktu,
  • Hemoragická diatéza,
  • Patologie zrakového nervu.

Oba prostředky jsou také zakázány během těhotenství a kojení. Ačkoli některé zdroje říkají o Ibuprofenu, že budoucí matky je mohou stále používat, ale pouze s opatrností, je třeba mít na paměti, že dosud nebyla provedena studie o účinku tohoto léku na plod. A ve třetím trimestru těhotenství je nemožné přesně pít.

Ibuprofen a Ibuklin se doporučuje užívat pouze po jídle, aby se minimalizoval účinek na žaludek.

Srovnání a jak se liší

Hlavní rozdíl mezi Ibuprofenem a Ibuklinom je chemické složení . Jedná se o kombinovaný lék, který zahrnuje jak ibuprofen, tak paracetamol, takže má všechny výhody obou těchto látek.

V tomto ohledu se farmakologický účinek Ibuklin liší od Ibuprofenu. Z teoretického hlediska je důležité, aby paracetamol ve svém složení oslabil excitabilitu mozkového centra zodpovědného za termoregulaci, zatímco ibuprofen zvyšuje produkci vlastního interferonu.

V praxi je pro pacienty rozdíl v tom, že Ibuklin má relativně málo vedlejších účinků, včetně nepohodlí a mírné bolesti v gastrointestinálním traktu, narušeného krevního obrazu, alergických reakcí ve formě kožní vyrážky, ve vzácných případech selhání ledvin. Takové nefrotoxické reakce se vyskytují pouze u pacientů s rizikem těchto onemocnění.

Při užívání přípravku Ibuprofen se však mohou objevit bolesti hlavy, objevují se příznaky srdečního selhání a někdy se zvyšuje i krevní tlak. Dlouhodobé užívání ibuprofenu může také vést ke skutečnosti, že u pacienta dojde k otoku, zhoršené funkci ledvin, anémii nebo jiným onemocněním krve. Při léčbě přípravkem Ibuprofen mohou nastat i jiné problémy, včetně těch, které jsou spojeny se zvýšením hladiny krevních destiček.

Co si vybrat

Studie ukázaly, že kombinační terapie, jako je Ibuklin, může významně snížit riziko nežádoucích účinků, protože farmakologický účinek (jak snížení teploty, tak zmírnění bolesti) lze dosáhnout nižšími dávkami jeho základních látek - paracetamolem a ibuprofenem. Zdá se, že jejich antipyretická činnost v tomto případě je shrnuta.

V současné době se Ibuklin ve vhodné dávkové dávce doporučuje pro děti při vysoké teplotě, která je doprovázena bolestí kloubů, kostí a svalů. Je považován za naprosto bezpečný lék i pro malé děti.

V roce 2012 byly provedeny multicentrické studie, které prokázaly, že přípravek Ibuklin je účinný i pro dospělé s lepšími výsledky při použití než s monoterapií používající samotný ibuprofen nebo samotný paracetamol. Pokud tedy pacient nemá přecitlivělost na paracetamol, Ibuklin u dětí a dospělých bude lepší volbou ve srovnání s ibuprofenem.

Ten je vhodný pro ty, kteří jsou alergičtí na paracetamol. Vzhledem k tomu, že se vyrábí ve formě čípků, je tato možnost doporučena těm, kteří nemohou tento lék pít obvyklým způsobem.

Doporučená

Které auto je lepší než Niva Chevrolet nebo Niva 2131?
2019
Jaký je rozdíl mezi soudním příkazem a exekučním soudem?
2019
Jak se liší chaffee liga?
2019